Kisasszony a magyar népi hitvilág természetfeletti lénye
Nemrég búcsúztattuk Kisasszony havát, majd ünnepeltük szeptember 8.-án Kisboldogasszonyt. De ki a Kisasszony, akihez az elnevezések kapcsolhatók? Mit hivatott felfedni nekünk?
Társadalmi vonatkozásban a kisasszony egy udvariassági forma volt, amivel az úri családból származó hajadon lányokat illették. A magyar népi hitvilág is ismeri ezt a megnevezést. Természetfeletti lényt, kísértetet értettek alatta, aki fiatal lány képében jelenik meg, úri ruhában. Jellemzője, hogy kincset őriz és móresre tanítja, aki gúnyt űz belőle.
Ne borzadjunk el rögtön. Mint mindig, a néplélek itt is egy fontos ősi tudást örökített át, megfűszerezve egy kis képzelőerővel.
Több népmesénkben is megjelenik az elvarázsolt királykisasszony karaktere, kinek arcát feketére változtatták, és a szellemvilághoz tartozik. Fekete kisasszonynak, vagy veres kisasszonynak is nevezték. De a feloldozásáért folyó küzdelemben itt most nem a szerelem a tét. Kincset őriz, amit át is ad, ha valaki kiállta a próbákat. A kincs lehet erény, tudás, vagy maga a királylány, aki már kifehéredett arcával mindezek megtestesítője.
Ez a természetfeletti nőalak ugyanazt hivatott szimbolizálni, mint Perszephoné a görög mitológiában. A királykisasszony veressége az élettel teli vér színe, feketesége a földbe kerülés szimbóluma, a lélek alvilágába való alászállásé. Ebben rejlik kettőssége. És hol rejtőznek az igazi kincsek? Bizony a lélek legbensőbb bugyraiban, amiknek a megszerzéséhez ki kell állnunk az önismeret útján felbukkanó próbákat. A kincs: igaz önMAGunk.
Ahogy a magnak a föld mélyére van szüksége szárba szökéséhez, úgy a királykisasszonynak is meg kell tapasztalnia saját "feketeségét", melyben szunnyadó potenciálja rejlik. Miért az év ezen időszakában szólít ez meg bennünket? Mert a búza magját ilyenkor vetik. A búza magjából kenyér lesz, lelkünk magjából igaz kincsünk. Emlékeztessen ez minket arra, hogy ahogyan a búza magját táplálni kell, úgy lelkünknek is adjuk meg ezt a belső munkát, mely sokszor olyan kemény, mint a földeken végzett kétkezi munka.
Látod már? A kisasszony te vagy, én vagyok. Gondold csak át. A te meséd hogyan hangzik?